1. Avaleht
  2. »
  3. Inspiratsioon
  4. »
  5. Teadmised kohvist
  6. »
  7. Teekond oast kohvitassi

Teekond oast kohvitassi

Kohvipuu

Peamisi kohviubade sorte on kaks: araabika ja robusta. Araabika moodustab 70% kogu maailma kohvist, robusta 25%, ülejäänud 5% on muud erinevad kohvisordid. Kohvipuu vili (kohvimari) meenutab kirssi. Kohvimarja seemnete röstimise käigus omandab kohv oma iseloomuliku maitse ja lõhna.

Istandus

Kõige paremini kasvavad kohvipuud troopilises kliimas ekvaatori lähedal, kus nii sademete hulk kui ka temperatuur on aastaringselt ühtlane.

Kohviubade korjamine

Kohvimarjad küpsevad ebaühtlaselt – ka ühel oksal kasvavad marjad võivad olla erineva küpsusastmega. Marju korjatakse mitu korda ja käsitsi, valides välja ainult tumepunased marjad, mis on täiesti küpsed. Üks kohvipõõsas toodab vaid 0,2 kuni 0,7 kg valmis kohvi ühe lõikuse kohta.

Roheline kohv

Pärast korjamist töödeldakse rohelist kohvi kas naturaalmeetodil või pesumeetodil. Rohelise kohvi maitse muutub igal hooajal, mõnikord esineb erinevusi isegi ühes saagis. Oa eraldamiseks marjast on kaks põhimeetodit; märg ja kuiv meetod. Need erinevad protsessid annavad kohvile erinevad omadused.

Kui viljaliha eemaldatakse enne, kui uba on kuivanud, kutsutakse seda “pestuks”, kui viljaliha jäetakse oa külge kuivamise ajaks, kutsutakse kohvi “pesemata” või “päikesekuivatatuks”. Oad sorteeritakse masinaga, mis eemaldab koored, katkised, vähearenenud või luitunud oad. Mõnikord tehakse seda käsitsi, isegi tänapäeval. Viimsena sorteeritakse oad suuruse ja muude omaduste järgi, mis mõjutavad kvaliteeti.

Kohvisegu loomine

Kuna toorkohvi maitse erineb hooajast hooaega ja ka lõikushooajal, kasutatakse näidiseid kohvi tootvatest riikidest, et teha selgeks, milliseid portse osta. Kui toorkohv kohale saabub, maitstakse kohvi uuesti, et teha kindlaks segude proportsioonid. Kohvimaitsja hindab toorkohvi välimust ja ka mahedust, aroomi, happesust ja täidlust.

Tavaliselt saab parimad tulemused, kui segada kokku erinevate omadustega kohvid. Brasiilia kohvil on mahe maitse ning on täiuslik alus segude jaoks. Sellele lisatakse kohvitüüpe, mis on aromaatsemad ja hapumad, enamasti pärit Kolumbiast, Kesk-Ameerikast ja Keeniast.

Röstimine

Kohvi röstitakse temperatuuril 200 °C. Just röstimise ajal omandab kohv oma iseloomuliku aroomi. Kui ube röstitakse, vabastavad nad aineid, mis annavad kohvile selle erilise maitse. Kui ube liiga palju röstitakse, maitseb see kibedalt ning sellel puudub aroom ja täidlus. Kui ube liiga vähe röstitakse, ei vabane kõik aroomid ja kohvi maitse jääb nõrgaks. Me oleme teinud oma kaubamärgiks röstida ube hoolikalt, et tuua välja parimad maitsed ja tugevused.

Valmistamine

Kohv on väga tundlik keskkonna suhtes, kus seda hoitakse. Sellepärast soovitame hoida kohvi õhukindlas läbipaistmatus anumas. Kasuta kohvi valmistamiseks kindlasti värsket vett ja pane 150 ml vee kohta umbes 6–8 g kohvi.

Kohv on valmis nautimiseks!

Naudi värskelt valmistatud hõrgutavat tassi kohvi. Proovi julgesti ka uusi segusid, röste ja valmistusviise!